Deprem ve Gaziantep konulu konferans - 10.01.2012

 

Deprem, gündemin en can alıcı ve önemli maddelerinden birini oluşturmaktadır. Yaşanması kaçınılmaz olan deprem felaketi, ülkemizin veya dünyamızın neresinde olursa olsun tüm insanların canını acıtmakta, bu nedenle kenetlenmelerine sebep olmaktadır.  
Deprem, kaçınılmaz bir felaket, fakat çaresiz değildir. Bu konuda tüm kesimlerin duyarlı ve sorumluluk bilinci ile davranması gerekmektedir. Globalleşen dünyamızda bilgi ve teknoloji kolay ulaşılabilir hale gelmiştir.
Van ilimizde yaşanan acı deprem felaketi de göstermiştir ki; depreme karşı dikkatli ve hazırlıklı olmamız gerekmektedir.
Bu nedenle, toplumsal sorumluluk bilinciyle, Gaziantep Kent Konseyi eşliğinde bir konferans düzenledik.
“Deprem ve Gaziantep” konulu bu konferansa İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Prof. Dr. Okan Tüysüz ile İTÜ İnşaat Fakültesi’nden Prof. Dr. Kadir Güler konuşmacı olarak katıldılar.
Konferansa Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri ile İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Gaziantep Şubeleri destek verdiler.
Konuşmacılarımız konferans öncesinde Gaziantep’e gelerek, düzenlediğimiz hazırlık toplantısına ve şehir gezisine katıldılar.

08 Ocak Pazar günü saat 11:00’da Tuğcan otelde yapılan toplantıya, Prof. Dr. Okan Tüzsüz, Prof. Dr. Kadir Güler’le birlikte Büyükşehir Belediyesi’nden Şehir Plancısı Bülent Çekilmez, Mimar Seda Şahin, Şahinbey Belediyesi’nden Belediye Başkan Yardımcısı, İnş.Y.Müh. Ali Aytek, Şehitkamil Belediye’sinden İmar Müdür Yardımcısı Mimar Semih Buharalı, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Metehan Gündüz ve Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep Temsilcisi Ali Serindağ ve yönetim kurulu üyelerimiz  katıldılar.

 

Toplantı sonrası aşağıdaki güzergah takip edilerek hep birlikte şehir gezisi gerçekleştirildi.

Gezi Rotası;  Tuğcan Oteli, Bey Mahallesi (Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi civarı), Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Kalesi, Çakmak Mahallesi, Çıksorut Konut Bölgesi (Karaoğlan Mahallesi), Umut Mahallesi (Kentsel Dönüşüm Alanı Projesi Uygulama Alanı - Mağaralar), Yetkinşekerci Bulvarı (Aydınlar Mahallesi), Gazikent Mahallesi, GATEM, KÜSGET, Çimento Fabrikası kazı alanı civarı, Taşlıca Mahallesi, Taşlıca TKA (İncilikaya Mahallesi), Et Balık Kurumu civarı, Oğuzeli Yolu Kentsel Dönüşüm Alanı Uygulama Alanı, Barak Mahallesi, Ocaklar Mahallesi, Cengiz Topel Mahallesi, Düztepe Mahallesi, Nuripazarbaşı Mahallesi (Kentsel Dönüşüm Alanı Uygulama Alanı), Özdemirbey Caddesi, Kurtuluş Mahallesi (Jeolojik sakıncalı alan - mağaralar) İnönü Caddesi, Hürriyet Caddesi, Karagöz Caddesi, Hamdi Kutlar Caddesi,

-Yemek Arası-

 Eski Saray Caddesi, Gaziler Caddesi, Belediye Caddesi (Eski şıra Hanı civarı), İnönü Caddesi, Hürriyet Caddesi, Atatürk Bulvarı, Ordu Caddesi, Kavaklık Caddesi (Yüzüncü Yıl Atatürk Kültür Parkı - Otel inşaatı kazı alanı), Ali Nadi Ünler Bulvarı, Nükhet-Celal Ersoy Caddesi, Abdülkadir Aksu Bulvarı (İbrahimli Konut Alanı - Metro Market - Tramvay Yolu - Binevler Mahallesi), Üniversite Bulvarı (Binevler - Gaziantep Üniversitesi), 216 Nolu Cadde (500 Mahallesi ve civarı), 400 Nolu Cadde (Karataş konut bölgesi), Akkent Mahallesi, Özdemirbey Caddesi (Vadi Bölgesi - Düztepe Bölgesi), Hürriyet Caddesi, Atatürk Bulvarı, Tuğcan Oteli

 

09 Ocak Pazartesi günü Sayın Valimiz Erdal Ata konuşmacılarımızı makamında kabul etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey de verdiği öğle yemeğinde konuşmacılarımızla birlikte oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salon’unda gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun ile çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. 

 
 
 Prof.Dr. Kadir Güler sunusu
 
 
Konferansa destek olan kurumlar yanında, Tuğcan Oteli'ne ve Gaziantep Ytong San. A.Ş.'ye de katkıları için teşekkür ederiz.

   
Tüm Hakkı Gaziantep İ.T.Ü. Mezunları Derneği'ne Aittir.